زمان با نسل جدیدی از ساعت‌های اتمی اندازه‌گیری می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


زمان با نسل جدیدی از ساعت‌های اتمی اندازه‌گیری می‌شود
news-image


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ در حال حاضر دقیق ترین ساعت های مورد استفاده برای هماهنگ سازی ماهواره های سیستم GPS بر اساس روشی کار می کنند که در آن یک الکترون با مقدار انرژی کافی برای جهش از مدار و بازگشت به آن، مورد اصابت قرار می گیرد.

این جهش کوانتومی کوچک در مدت زمان بسیار دقیقی انجام می شود که با اندازه گیری آن می توان نوعی پاندول کوچک ساخت. در حال حاضر دقیق ترین ساعت های جهان فقط به اندازه یک ثانیه در هر دویست میلیون سال خطا دارند.

محققان با سرد کردن و افزایش چگالی ذرات مورد استفاده در این ساعت ها دائما در تلاشند تا دقت آن ها را افزایش دهند. با وجود این هر ازگاهی الکترون ها به درستی عمل نمی کنند و ساعت ها دچار خطا می شوند. به همین علت از سال ها قبل محققان به دنبال استفاده از حالت های گذار در هسته اتم ها به عنوان راهکاری برای اندازه گیری زمان هستند.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
فاصله ما در «نانو» با کشورهای پیشرفته جهان زیاد نیست

معاون اوّل رئیس‌جمهور گفت: خوشبختانه فاصله کشورهای پیشرفته با ایران در بخش نانو فاصله چندان زیادی نیست و ما باید تلاش کن ...


news-image
نوپاهای فناوری‌های همگرا کسب و کار خود را توسعه می‌دهند

آشنایی با بازار برای توسعه کسب و کارهای نوپا مهم است، در حوزه فناوری‌های همگرا که بین‌رشته‌ای است این ضرورت بیشتر حس می‌ ...


news-image
نخستین داروی درمان میگرن در جهان معرفی شد

«میگرن کات» به‌عنوان نخستین داروی درمان میگرن در جهان به شکل دارویی اسپری بینی توسط شرکتی دانش‌بنیان