تولید آنزیم برای تجزیه بطری پلاستیکی | نخبه ها
خدمات مرکز


تولید آنزیم برای تجزیه بطری پلاستیکی
news-image


خبرگزاری علم و فناوری به نقل از independent دانشمندان Bryon Donohoe وNic Rorrer  آنزیمی کاملا طبیعی را به شکلی تقویت کرده‌اند که می‌تواند بعضی  از پلاستیک های مرسوم در طبیعت از جمله بطری های پلاستیکی  را تجزیه کند.این آنزیم که در ژاپن کشف شد‌ه است، این آنزیم نوعي باكتري است كهPET مواد پلاستیکی را در خود حل می کند. اين باكتري كه ايدونلا ساكاينسيس نام دارد از پلاستيك به عنوان منبع اصلي انرژي خود استفاده مي‌كند.

پیش از این محققان در سال 2016 گزارش داده بودند که  یک این عضو از خانواده باکتری‌ها را در ته مانده موجود در  منطقه بازیافت بطری در شهر بندری ساکای ژاپن یافته‌اند. جان مک‌گیهن از دانشگاه پورتمات مي‌گويد تنها 50 سال است كه PET مورد استفاده قرار گرفته‌است و اين بازه زماني به اندازه‌اي  نيست كه یک باکتری به شكلي تكامل يابد تا بتواند اشیا مصنوعي و دست‌ساز بشر را تجزیه كند. اما باكتري‌هایی که مورد بحث است ميليون‌ها سال براي تجزیه پلي‌استر‌ها، (ماده‌اي كه به صورت طبيعي وجود داشته و از برگ درختان محافظت مي‌كنند) پیشرفت کرده اند.

منبع خبر: خبرگزاری علم و فناوری

خبر های دیگر
news-image
صدای «کلیک» زانو امری عادی است

صدای «کلیک» زانو هنگام برخاستن و نشستن امری عادی است و معمولا به دلیل کشش بافت نرم اطراف مفاصل رخ می دهد، ولی زمانی که ا ...


news-image
همایش مدیریت استعدادها در هزاره سوم

تاریخ برگزاری همایش : 1396/10/27 مهلت ارسال مقالات : 1396/10/17


news-image
خودروی جدید دیزلی فورد با مصرف بهینه سوخت

شرکت فورد به‌تازگی محصول جدید خود را معرفی کرده است که علاوه بر قدرت بسیار بالا