بهبود صد برابری حساسیت حسگر گازی | نخبه ها
خدمات مرکز


بهبود صد برابری حساسیت حسگر گازی
news-image


پژوهشگران با استفاده از نانوروبان‌های کربنی موفق به افزایش 100 برابری حساسیت حسگرهای گازی شدند. آنها توانایی حسگر منوکسید کربن را با استفاده از پوشش‌دهی تراشه آن با نانوروبان بهبود دادند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان دانشگاه نبراسکا لینکولن شکل جدیدی از نانوروبان‌های کربنی را ساختند که با استفاده از آن می‌توان حساسیت حسگرهای گازی موجود را 100 برابر افزایش داد.
در حال حاضر حسگرهای گازی زیادی استفاده می‌شود که حساسیت پایینی دارند، از این رو محققان این پروژه اقدام به ارائه روشی کردند که می‌توان حساسیت حسگرهای منوکسیدکربن را 100 برابر افزایش داد. برای این کار پژوهشگران نانوروبان‌های کربنی ارائه کردند که می‌تواند حساسیت را در این حسگرها افزایش دهد. نتایج این پروژه دایره کاربرد نانوروبان‌ها را افزایش می‌دهد.
در این پروژه محققان نانوروبان‌های کربنی در ابعاد DNA را به سطح تراشه حسگر گازی متصل کردند. با پوشش‌دهی سطح تراشه حسگر گازی با این نانوروبان، حساسیت تراشه به تشخیص گاز منوکسیدکربن افزایش 100 برابری را تجربه کرد. نتایج این پروژه فراتر از پیش‌بینی محققان بود.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
نخستین تراشه دی رم جهان تولید شد

سامسونگ از تولید نخستین تراشه دی رم جهان از نوع ال پی دی دی آر ۵ خبر داده که هم سرعت پردازش تلفن های همراه را افزایش می ...


news-image
حمایت ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی برای پیشرفت علم و فناوری در تبریز

دبیر ستاد علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی در شورای استانی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی که در تبریز برگ ...


news-image
حفظ بلندمدت دندان با علم روز

دبیر مشاوره علمی اندو دوازدهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت