بهبود صد برابری حساسیت حسگر گازی | نخبه ها
خدمات مرکز


بهبود صد برابری حساسیت حسگر گازی
news-image


پژوهشگران با استفاده از نانوروبان‌های کربنی موفق به افزایش 100 برابری حساسیت حسگرهای گازی شدند. آنها توانایی حسگر منوکسید کربن را با استفاده از پوشش‌دهی تراشه آن با نانوروبان بهبود دادند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان دانشگاه نبراسکا لینکولن شکل جدیدی از نانوروبان‌های کربنی را ساختند که با استفاده از آن می‌توان حساسیت حسگرهای گازی موجود را 100 برابر افزایش داد.
در حال حاضر حسگرهای گازی زیادی استفاده می‌شود که حساسیت پایینی دارند، از این رو محققان این پروژه اقدام به ارائه روشی کردند که می‌توان حساسیت حسگرهای منوکسیدکربن را 100 برابر افزایش داد. برای این کار پژوهشگران نانوروبان‌های کربنی ارائه کردند که می‌تواند حساسیت را در این حسگرها افزایش دهد. نتایج این پروژه دایره کاربرد نانوروبان‌ها را افزایش می‌دهد.
در این پروژه محققان نانوروبان‌های کربنی در ابعاد DNA را به سطح تراشه حسگر گازی متصل کردند. با پوشش‌دهی سطح تراشه حسگر گازی با این نانوروبان، حساسیت تراشه به تشخیص گاز منوکسیدکربن افزایش 100 برابری را تجربه کرد. نتایج این پروژه فراتر از پیش‌بینی محققان بود.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
قلب مصنوعی دائمی ساخته شد

قلب کامل مصنوعی دانشگاه بهداشت و علوم اورگان (OHSU) برای جایگزینی دائمی با قلب اغلب بزرگسالان و کودکان ۱۰ سال


news-image
پلتفرم جامع خدمات و لوازم خانه(سوپر اپلیکیشن)

کیوان کامروا عضو موسسه حامی نوابغ جوان با موفقیت طرح پلتفرم جامع خدمات و لوازم خانه(سوپر اپلیکیشن) را به ثبت رساند.


news-image
رفع محدودیت‌های صنعتی و نیروگاهی کشور به کمک متخصصان دانش‌بنیانی کشور

یکی از شرکت های دانش بنیان در کشور با سابقه ای طولانی از سال 75 با هدف تلاش برای نیل به خودکفایی صنعتی کشور فعالیت خود ر ...