شبیه‌سازی سه‌بعدی بافت‌های عصبی | نخبه ها
خدمات مرکز


شبیه‌سازی سه‌بعدی بافت‌های عصبی
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درک بیماری‌های عصبی نیاز به سیستم‌های ژنتیکی قابل ردیابی دارد و مهندسی بافت‌های عصبی سه‌بعدی، انتخابی جذاب برای پژوهش‌ در این زمینه است. به تازگی دانشمندان موفق به ایجاد این بافت‌ها در زمینه‌های هیدروژلی شده‌اند که می‌توانند برای ارزیابی چگونگی تطابق بیان ژن در مغز انسان مورد استفاده قرار گیرند.
سیستم‌های ساده می‌توانند راهی هموار برای درک پدیده‌های طبیعی ایجاد کنند. به عبارت دیگر، شبیه‌سازی می‌تواند به حوزه‌ای علمی مؤثر و پرکاربردی در این زمینه منجر شود. از نگاه مهندسان نیاز نیست همه چیز به طور کامل ساخته شود، بلکه آن‌ها تلاش می‌کنند چیزهایی را بسازند که به خوبی کار کنند. دانشمندان دانشگاه‌ هاروارد و مؤسسه فناوری ماساچوست در یک همکاری مشترک تلاش کرده‌اند تا از همین اصل برای مطالعه مغز سود برند.
مغز انسان را می‌توان به عنوان ماشینی ساخته شده از ترکیب چند عنصر منحصر به فرد با خوانش ترنسکریپتومیک تصور کرد، که هویت سلولی را هدایت می‌کند. دانشمندان تلاش دارند تأثیر تنظیم پارامترهای قابل کنترل مختلف بر روی این نحوه خوانش را در زمینه‌ای تعریف شده بررسی کنند. با وجود آن‌که دانش ما از ژن‌ها و انواع آن که مرتبط با طیف وسیعی از فنوتیپ‌های رفتاری و عصبی انسان هستند، به سرعت در حال گسترش است، توانایی ما برای غربال‌گری این داده‌ها و یافتن انواع علل و ارتباط آن‌ها با عملکرد مغز، همچنان ناچیز است.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
بومی‌سازی فناوری نیروگاه‌های تبدیل پسماند به انرژی

با حمایت ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی محقق می‌شود


news-image
تولید پارچه‌های ضدباکتری پایدار با ثبات رنگ ظاهری در کشور

محقق دانشگاه بیرجند موفق به ارائه روش جدیدی شده که به کمک آن می‌توان پارچه‌های ضدباکتری


news-image
پلاک های دیجیتال ساخته شد

نوعی پلاک دیجیتال برای خودروها ساخته شده که اطلاعات ثبتی وسیله نقلیه را به طور لحظه ای آپدیت می کند. این پلاک ها هم اکنو ...