شبیه‌سازی سه‌بعدی بافت‌های عصبی | نخبه ها
خدمات مرکز


شبیه‌سازی سه‌بعدی بافت‌های عصبی
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درک بیماری‌های عصبی نیاز به سیستم‌های ژنتیکی قابل ردیابی دارد و مهندسی بافت‌های عصبی سه‌بعدی، انتخابی جذاب برای پژوهش‌ در این زمینه است. به تازگی دانشمندان موفق به ایجاد این بافت‌ها در زمینه‌های هیدروژلی شده‌اند که می‌توانند برای ارزیابی چگونگی تطابق بیان ژن در مغز انسان مورد استفاده قرار گیرند.
سیستم‌های ساده می‌توانند راهی هموار برای درک پدیده‌های طبیعی ایجاد کنند. به عبارت دیگر، شبیه‌سازی می‌تواند به حوزه‌ای علمی مؤثر و پرکاربردی در این زمینه منجر شود. از نگاه مهندسان نیاز نیست همه چیز به طور کامل ساخته شود، بلکه آن‌ها تلاش می‌کنند چیزهایی را بسازند که به خوبی کار کنند. دانشمندان دانشگاه‌ هاروارد و مؤسسه فناوری ماساچوست در یک همکاری مشترک تلاش کرده‌اند تا از همین اصل برای مطالعه مغز سود برند.
مغز انسان را می‌توان به عنوان ماشینی ساخته شده از ترکیب چند عنصر منحصر به فرد با خوانش ترنسکریپتومیک تصور کرد، که هویت سلولی را هدایت می‌کند. دانشمندان تلاش دارند تأثیر تنظیم پارامترهای قابل کنترل مختلف بر روی این نحوه خوانش را در زمینه‌ای تعریف شده بررسی کنند. با وجود آن‌که دانش ما از ژن‌ها و انواع آن که مرتبط با طیف وسیعی از فنوتیپ‌های رفتاری و عصبی انسان هستند، به سرعت در حال گسترش است، توانایی ما برای غربال‌گری این داده‌ها و یافتن انواع علل و ارتباط آن‌ها با عملکرد مغز، همچنان ناچیز است.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تأثیر ایبوپروفن بر باروری مردان

تحقیقات نشان می دهند، دوزهای بالای مسکن ایبوپروفن در طولانی مدت می تواند با بروز


news-image
تامین رله‌های پستی با کمک متخصصان داخلی

متخصصان داخلی با استفاده از توان و تخصص خود و برای اعتلای کشور، اقدام به تولید و طراحی رله های پستی کرده و نیاز داخلی کش ...


news-image
محققان داخل و خارج کشور در حوزه مولوی پژوهی گردهم آمدند

نخستین نشست مولوی پژوهی با حضور استادان و محققان داخل و خارج کشور در دانشگاه ارومیه برگزار شد.