اینترنت اشیا چیست | نخبه ها
خدمات مرکز


اینترنت اشیا چیست
news-image


اینترنت اشیا شبکه‌ای از اشیاء فیزیکی است که شامل فناوری‌های مجتمع شده بوده تا با شرایط داخلی و محیط‌های خارجی، ارتباط، حس و یا تعامل برقرار می‌کند. 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اینترنت اشیا که از آن به‌عنوان "انقلاب صنعتی جدید" یاد می‌شود، به دلیل تغییری که در شیوه زندگی، کار، سرگرمی و مسافرت مردم و ... ایجاد کرده است، موجب دگرگونی تعاملات بین دولت‌ها و دنیای پیرامونشان را با دنیای مجازی و تکنولوژی نیز شده است.
 ورود دستگاه اتومبیل با مجموعه‌ای از نرم افزارهای کاربردی جهت ایجاد تعامل بین کاربر، خانه‌ها و ساختمان‌های هوشمند، امکان پخش موسیقی تنها با ادای چند کلمه و هزاران کاربرد دیگر در مدیریت هوشمند شهر، حمل‌ونقل، کشاورزی، صنایع دفاعی، صنعت بیمه، صنایع مربوط به نفت، گاز و معدن،مدیریت انرژی، پایش و امنیت اماکن عمومی و خصوصی، خرده‌فروشی، لجستیک، بانک‌ها، بهداشت و درمان، هتلداری، مهر تاییدی بر اهمیت اینترنت اشیا است.

با توجه به اهمیت موضوع اینترنت اشیاء و شهر هوشمند با حمایت ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، اقدام به برگزاری  نخستین جلسه کارگروه اینترنت اشیا و شهر هوشمند با حضور کارشناسان این بخش کرد. در این جلسه بر ابزارسازی در حوزه، IOT  "اینترنت اشیاء" و هدایت و مدیریت کسب‌وکارهای این حوزه تاکید شد.  و چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی این حوزه موردبررسی قرار گرفت. 

محمدرضا منصوری دبیر کارگروه اینترنت اشیاء و شهر هوشمند ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، بابیان اینکه اپراتور ایرانسل به طور گسترده وارد حوزه IOT شده است گفت: طرح NB IOT به عنوان یک طرح سراسری اجرایی شده است و به طور آزمایشی در مشهد مورد آزمایش قرارگرفته است.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
برنامه تصفیه فاضلاب کشورهای پیشرفته بومی‌سازی می‌شود

ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی از طرحی حمایت کرد که طی آن تصفیه فاضلاب در کشورهای پیش ...


news-image
روشی که می‌تواند جان میلیون‌ها نفر را نجات بدهد

دارپا به دنبال کاهش سرعت فرایند زیستی بدن انسان


news-image
برگزاری دومین "سمپوزیوم کریسپر"

"دومین سمپوزیوم کریسپر" پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، هفتم آذر ماه برگزار می‌شود.