اینترنت اشیا چیست | نخبه ها
خدمات مرکز


اینترنت اشیا چیست
news-image


اینترنت اشیا شبکه‌ای از اشیاء فیزیکی است که شامل فناوری‌های مجتمع شده بوده تا با شرایط داخلی و محیط‌های خارجی، ارتباط، حس و یا تعامل برقرار می‌کند. 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اینترنت اشیا که از آن به‌عنوان "انقلاب صنعتی جدید" یاد می‌شود، به دلیل تغییری که در شیوه زندگی، کار، سرگرمی و مسافرت مردم و ... ایجاد کرده است، موجب دگرگونی تعاملات بین دولت‌ها و دنیای پیرامونشان را با دنیای مجازی و تکنولوژی نیز شده است.
 ورود دستگاه اتومبیل با مجموعه‌ای از نرم افزارهای کاربردی جهت ایجاد تعامل بین کاربر، خانه‌ها و ساختمان‌های هوشمند، امکان پخش موسیقی تنها با ادای چند کلمه و هزاران کاربرد دیگر در مدیریت هوشمند شهر، حمل‌ونقل، کشاورزی، صنایع دفاعی، صنعت بیمه، صنایع مربوط به نفت، گاز و معدن،مدیریت انرژی، پایش و امنیت اماکن عمومی و خصوصی، خرده‌فروشی، لجستیک، بانک‌ها، بهداشت و درمان، هتلداری، مهر تاییدی بر اهمیت اینترنت اشیا است.

با توجه به اهمیت موضوع اینترنت اشیاء و شهر هوشمند با حمایت ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، اقدام به برگزاری  نخستین جلسه کارگروه اینترنت اشیا و شهر هوشمند با حضور کارشناسان این بخش کرد. در این جلسه بر ابزارسازی در حوزه، IOT  "اینترنت اشیاء" و هدایت و مدیریت کسب‌وکارهای این حوزه تاکید شد.  و چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی این حوزه موردبررسی قرار گرفت. 

محمدرضا منصوری دبیر کارگروه اینترنت اشیاء و شهر هوشمند ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، بابیان اینکه اپراتور ایرانسل به طور گسترده وارد حوزه IOT شده است گفت: طرح NB IOT به عنوان یک طرح سراسری اجرایی شده است و به طور آزمایشی در مشهد مورد آزمایش قرارگرفته است.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
پیوند فناوری‌های نو با زیست‌فناوری

یکی از اهداف و ماموریت های ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی استفاده از فناوری های نو در دانش زیست فناوری است.


news-image
راه‌اندازی سومین آزمایشگاه فناوری نانو با تجهیزات ایرانی در کوبا

آزمایشگاه فناوری نانو در حوزه پزشکی با استفاده از تجهیزات ساخت ایران در شهر هاوانای کشور کوبا افتتاح شد.


news-image
شناسایی شراره‌های عظیمی را که قطر آنها چندین برابر قطر زمین است

فضاپیمای ناسا شراره‌های عظیمی را که قطر آنها چندین برابر قطر زمین است و با فشار از سطح خورشیدی خارج می‌شوند شناسایی کرد.