دستیابی به محل‌های قابل سکونت در فضا آسان می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


دستیابی به محل‌های قابل سکونت در فضا آسان می‌شود
news-image


استارشات ( ستارگان دستیابی به موفقیت )، پروژه‌ای است که محققان با استفاده از آن، به دنبال زیست و ادامه حیات در  اجرام فضایی هستند. 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان دانشگاه گوته فرانکفورت به دنبال دستیابی به محل‌های قابل سکونت در فضا برای ادامه حیات هستند، هدف فرستادن میکروارگانیسم‌ها به اجرام فضایی با امکان حیات است." استارشات " ( ستارگان دستیابی به موفقیت ) پروژه ایست با اهداف پیش برنده در جهت استفاده از چنین سیستم‌هایی برای فرستادن کاوشگران بسیار کوچک و سبک‌وزن به "آلفا سنتاوری" که نزدیک‌ترین ستاره به کهکشان ماست. هدف بعدی سیستم سیاره‌ای اطراف " تراپیست 1" است که یک کوتوله‌ی قرمز است و فقط چهل سال نوری با ما فاصله دارد و سه سیاره از هفت‌سیاره آن قابل سکونت به نظر می‌رسد

 پروژه‌ی " استارشات " ماموریتی بیست‌ساله به نزدیک‌ترین ستاره  بعد از خورشید را پیشنهاد کرده که متکی بر سفینه‌ای فرانوری است و با موتوری با سرعت 20% سرعت نور حرکت می‌کند، و لیزرهای زمینی این سفینه‌های نوری را پرتاب می‌کنند،  سطح این سفینه‌ها باید مانند آینه دارای خاصیت منعکس‌کنندگی باشد. علیرغم اینکه پیچیدگی‌های زیادی به‌ویژه در مورد طراحی لیزر و خاصیت منعکس‌کننده‌ سطح فضاپیما وجود دارد ، تیمی که روی این پروژه کار می‌کند همچنان به امکان‌پذیر بودن این مأموریت مطمئن است.

برای طراحی سیستم ترمز سفینه‌های بزرگ ارسالی جدیدترین سیم‌های ابررسانای با دمای بالا ( داغ) پیشنهادشده که می‌توانند انرژی را تقریباً با هیچ اتلاف گرمایی در دمای بالاتر از صفر مطلق منتقل کنند. به‌این‌ترتیب این امکان وجود دارد که سفینه‌هایی مغناطیسی به‌اندازه‌ کافی بزرگ تولید کرد که سرعت یک فضاپیمای بزرگ‌تر را کاهش دهند. 

هرچند محققان دستیابی به این فناوری را امکان‌پذیر می‌دانند اما در مورد برنامه‎ریزی بشری در مورد پیشبرد یک پروژه طولانی، تأمین منابع مالی و حتی عملکرد سیستم کاهنده سرعت آن بحث‌هایی وجود دارد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
پنجمین دوره تخصصی کشت بافت برگزار می شود

پنجمین دوره تخصصی کشت بافت توسط پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری، ۱۵ تا ۱۷ تیر ماه در تهران بر ...


news-image
روپانو چیست؟

امیر میرمعزی عضو موسسه حامی نوابغ جوان با فکری خلاق و نوآورانه موفق به ثبت اختراع و راه اندازی روپانو شد.


news-image
ساخت کمربند بارداری ضد امواج

برای نخستین بار کمربند بارداری ضد امواج توسط محققان در کشور ساخته شد