جایگاه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته در زیست بوم فناوری کشور | نخبه ها
خدمات مرکز


جایگاه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته در زیست بوم فناوری کشور
news-image


از آنجایی که با استفاده از دانش و فناوری می‌توان مواد خام را به مواد پیشرفته با ارزش افزوده بالاتر تبدیل کرد توجه بیشتر به موضوع مواد پیشرفته و سیاست گذاری مناسب در این زمینه مقدمات گذار از وضعیت خام فروشی منابع را فراهم می‌کند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مواد پیشرفته کلید توسعه فناوری و تولید ثروت در کشورها است. حوزه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته شامل فلزات، سرامیک ها، پلیمرها و کامپوزیت های پیشرفته و فرایندهای ساخت و تولید آنها می شود و توسعه اغلب فناوری های پیشرفته همچون هوا فضا، انرژی های تجدیدپذیر، میکروالکترونیک و زیست فناوری در گرو دسترسی به مواد پیشرفته و فناوری های مرتبط با آن است.
بر این اساس فناوری های مواد پیشرفته و فرآیندهای ساخت آنها یکی از اولویت های اصلی در سیاست های علم و فناوری کشورهای مختلف به شمار می رود. نگاهی به محدودیت های سال های گذشته کشور در دسترسی به برخی از این مواد به خوبی مبین اهمیت کلیدی این حوزه است. از آنجایی که با استفاده از دانش و فناوری می توان مواد خام را به مواد پیشرفته با ارزش افزوده بالاتر تبدیل کرد توجه بیشتر به موضوع مواد پیشرفته و سیاست گذاری مناسب در این زمینه مقدمات گذار از وضعیت خام فروشی منابع را فراهم می کند.
از سویی همه بخش های صنعتی تحت تاثیر نفوذ مواد پیشرفته قرار دارند و رقابت پذیری آنها به طور فزاینده ای به قابلیت جایگزینی مواد پیشرفته با مواد متدوال بستگی دارد. مواد پیشرفته نه تنها عنصر کلیدی برای توسعه صنایع جدید و پیشرفته است بلکه این  مواد می توانند در صنایع مرسوم همچون نساجی، خودروسازی و تولید و توزیع نیرو نیز تحولات اساسی ایجاد کند.
همچنین مواد پیشرفته به شدت تحت تاثیر فنون و روش های ساخت قرار دارند و توسعه کاربرد آنها به گونه ای غیر قابل تفکیک با روش ها و فرآیندهای ساخت شان عجین شده است بنابراین فناوری های ساخت پیشرفته از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تحقیقات و پروپوزال های دانشگاهی اثربخش می شوند

کارگاه آموزشی تخصصی اثربخشی تحقیقات و تدوین استراتژی پروپوزال ها با همت جهاددانشگاهی تربیت مدرس


news-image
استخراج نانو صفحات کربن فعال از زغال‌سنگ

پژوهشگران دانشگاه کاشان در یک پژوهش آزمایشگاهی موفق به استخراج نانو صفحات کربن فعال از زغال‌سنگ شده و قابلیت آن‌ها را در ...


news-image
درخشش ایران در مسابقات جهانی "دانش مغز"

نماینده ایران در بیستمین دوره مسابقات جهانی "دانش مغز" (Brain Bee ) درشهر برلین آلمان ، موفق به کسب عنوان چهارم این مساب ...