ایا فناوری نانو به داد باتری‌های خورشیدی می‌رسد | نخبه ها
خدمات مرکز


ایا فناوری نانو به داد باتری‌های خورشیدی می‌رسد
news-image


نانو در سال‌های اخیر توانسته است به‌عنوان یک فناوری پرکاربرد، ویژگی‌های و قابلیت‌های جدید را در سلول‌های خورشیدی ایجاد کند. این یعنی اینکه استفاده از این سلول‌ها کمی اقتصادی‌تر شده است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در طراحی و ساخت پیل‌ها یا همان باتری‌های خورشیدی (که نور خورشید را تبدیل به برق می‌کنند)، کاهش هزینه تولید و افزایش بازدهی آنها توجه عمده محققان را به خود اختصاص داده است. راه‌حل این کار هم استفاده از مواد ارزان‌تر و طراحی فرآیندهای تولید مقرون به صرفه‌تر است.

نانو در سال‌های اخیر توانسته است به‌عنوان یک فناوری پرکاربرد، ویژگی‌های و قابلیت‌های جدید را در سلول‌های خورشیدی ایجاد کند. اول اینکه هزینه تولید باتری‌های خورشیدی را با همان بازدهی قبلی، به کمتر از نصف برساند. این یعنی اینکه استفاده از این سلول‌ها کمی اقتصادی‌تر شده است. 
دوم اینکه وزن و ضخامت آنها هم به میزان قابل توجهی کم شده است و این موضوع باعث افزایش کاربردهای این سلول‌های خورشیدی شده است. یک ویژگی جالب‌تری که فناوری نانو به سلول‌های خورشیدی بخشیده است، قابلیت انعطاف پذیری است. یعنی اینکه این باتری‌های خورشیدی به راحتی بدون اینکه خراب شوند خم می‌شود، حتی بعضی از آنها لوله می‌شوند.

در این راستا وارد بحث‌های تخصصی سلول‌های خورشیدی نمی‌شویم. اطلاعاتی در این حد کفایت می‌کند که نانو الیاف، نانو لوله‌ها، مواد متخلخل کاتالیستی و مواد جاذب، نقاط کوانتومی و حتی نانو کامپوزیت‌های می‌توانند در سلول‌های خورشیدی مورد استفاده قرار بگیرند و ویژگی‌های جدید را به آنها ببخشند.

یکی از فناوری‌های جدید تولید سلول‌های خورشیدی، ساخت لایه‌های بسیار نازک است. این سلول‌های خورشیدی در بالای ساختمان‌ها یا خودروها می‌توانند نصب شوند و به‌راحتی و بدون هزینه انرژی الکتریکی تولید کنند.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تاثیر تکنولوژی در نقاشی های کودکان

هنرهای تجسمی یکی از هنرهای تلفیق روح و جسم می باشد که می تواند احساسات و عواطف انسانی


news-image
نخستین ربات جراح ایرانی ساخته شد

سامانه جراحی رباتیک سینا مدل فِلِکس امروز برای اولین بار در نمایشگاه ساخت ایران در حل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهرا ...


news-image
جشنواره ملی حرکت باید زمینه‌ساز بروز ایده‌های مبتکرانه باشد

رییس شورای سیاستگذاری یازدهمین جشنواره ملی حرکت گفت: جشنواره ملی حرکت باید زمینه‌ساز ایجاد انگیزه جستجوی علمی، مسیری برا ...