درمان‌های بیولوژیکی با ساختار پیچیده | نخبه ها
خدمات مرکز


درمان‌های بیولوژیکی با ساختار پیچیده
news-image


سيستم‌هاي زنده اساسا از طريق تاثيرات متقابل الكترومغناطيسي كنترل مي‌شوند و برهمكنش الكترومغناطيسي اساسي‌ترين برهمكنش فيزيكي در بيولوژي است و به اين ترتيب انتظار مي‌رود تابش نور ليزر تاثير قابل ملاحظه‌اي در تنظيم فرآيند حيات داشته باشد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سالیان گذشته محققان لیزر کشف کردند، که سلولهاي زنده نوعي نشر همدوسي به نام(بيو فوتون) از خود منتشر مي‌كنند،  بطوریکه وقتی گروهي از سلولها بطور هماهنگ با يكديگر قرار مي‌گيرند شروع به نشر بيو فوتون‌هایی مي‌كنند كه آهنگ و طول موج مشخصي دارند، بنابراین تابش ليزر با طول موج مناسب به بافتهای بدن بايد توانايي تحريك ارگانيسم بدن را داشته باشد.
از دیدگاه بیوفیزیک، یک ارگانیسم زنده مجموعه‌ای پیچیده از بارهای الکتریکی است که تنها از طریق فوتون‌ها بر هم اثر متقابل دارند،  بنابراین باید فرض کرد که در ارگانیسم زنده، بیو فوتون‌هایی وجود دارد که با اجزای ارگانیسم یعنی اتم‌ها، مولکول‌ها و ماکرومولکول ها و یا سلول‌های زنده به‌صورت الکترومغناطیسی و با نظارت فوتون صورت می‌گیرد، لذا لیزر با طول‌موج مناسب باید توانایی تحریک ارگانیسم بدن و تأثیر فراوانی در تنظیم فرآیند حیات داشته باشد.


سیستم‌های جاندار، کاملاً غیر تعادلی هستند و به‌طور گسترده با محیط تبادل انرژی  و ماده دارند و تولید آنتروپی می‌کنند، اما سیستم‌های غیر جاندار به علت تعادل ترمودینامیکی پایدار، در بالاترین سطح آنتروپی بوده و آنتروپی آن‌ها با زمان تغییری نمی‌کند، بنابراین نور لیزر کم‌توان با طول‌موج و تابش مناسب می‌تواند در تنظیم ترمودینامیکی سیستم‌های زنده مؤثر باشد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
اعزام هیات فناوری متشکل از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی به کشور اتیوپی

مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف توسـعه


news-image
سیستم ثبت سیگنال‌های عصبی از سطح مغز ساخته شد

سیستم پوشیدنی "الکتروکورتیکوگرافی" برای ثبت سیگنال های عصبی از سطح مغز توسط محققان و متخصصان کشورمان در آزمایشگاه مداره ...


news-image
ارتباطات بی‌سیم اپتیکی جایگزین وای فای می‌شود

ارتباطات بی‌سیم نوری که بانام وفاداری نوری یا LI_FI شناخته می‌شود می‌تواند تحول بزرگی را درزمینه ارتباطات بی‌سیم به وجود ...