درمان‌های بیولوژیکی با ساختار پیچیده | نخبه ها
خدمات مرکز


درمان‌های بیولوژیکی با ساختار پیچیده
news-image


سيستم‌هاي زنده اساسا از طريق تاثيرات متقابل الكترومغناطيسي كنترل مي‌شوند و برهمكنش الكترومغناطيسي اساسي‌ترين برهمكنش فيزيكي در بيولوژي است و به اين ترتيب انتظار مي‌رود تابش نور ليزر تاثير قابل ملاحظه‌اي در تنظيم فرآيند حيات داشته باشد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سالیان گذشته محققان لیزر کشف کردند، که سلولهاي زنده نوعي نشر همدوسي به نام(بيو فوتون) از خود منتشر مي‌كنند،  بطوریکه وقتی گروهي از سلولها بطور هماهنگ با يكديگر قرار مي‌گيرند شروع به نشر بيو فوتون‌هایی مي‌كنند كه آهنگ و طول موج مشخصي دارند، بنابراین تابش ليزر با طول موج مناسب به بافتهای بدن بايد توانايي تحريك ارگانيسم بدن را داشته باشد.
از دیدگاه بیوفیزیک، یک ارگانیسم زنده مجموعه‌ای پیچیده از بارهای الکتریکی است که تنها از طریق فوتون‌ها بر هم اثر متقابل دارند،  بنابراین باید فرض کرد که در ارگانیسم زنده، بیو فوتون‌هایی وجود دارد که با اجزای ارگانیسم یعنی اتم‌ها، مولکول‌ها و ماکرومولکول ها و یا سلول‌های زنده به‌صورت الکترومغناطیسی و با نظارت فوتون صورت می‌گیرد، لذا لیزر با طول‌موج مناسب باید توانایی تحریک ارگانیسم بدن و تأثیر فراوانی در تنظیم فرآیند حیات داشته باشد.


سیستم‌های جاندار، کاملاً غیر تعادلی هستند و به‌طور گسترده با محیط تبادل انرژی  و ماده دارند و تولید آنتروپی می‌کنند، اما سیستم‌های غیر جاندار به علت تعادل ترمودینامیکی پایدار، در بالاترین سطح آنتروپی بوده و آنتروپی آن‌ها با زمان تغییری نمی‌کند، بنابراین نور لیزر کم‌توان با طول‌موج و تابش مناسب می‌تواند در تنظیم ترمودینامیکی سیستم‌های زنده مؤثر باشد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
ربات پزشکی که در بدن بیمار روده می سازد

محققان بیمارستان کودکان بوستون گزارش کردند که یک ربات پزشکی قابل نصب


news-image
صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی با رعایت الگوی کشت

استاد گروه مهندسی آب دانشگاه علوم و تحقیقات گفت: چنانچه طرح الگوی کشت بهینه به صورت کاملا عملی تهیه و اجرا شود، علاوه بر ...


news-image
ویرایش ژن، راهکار محققان برای درمان افسردگی

محققان آمریکایی با استفاده از فناوری ویرایش ژن CRISPR گیرنده هایی موسوم به GABA delta-type را در مغز هدف قرار دادند که د ...