ساخت پوشش دارو با استفاده از دی ان ای برای اولین بار | نخبه ها
خدمات مرکز


ساخت پوشش دارو با استفاده از دی ان ای برای اولین بار
news-image


محققان دانشگاه کشاورزی و فناوری توکیو با استفاده از دی ان ای پوشش محکمی برای تقویت کپسول‌های مورد استفاده به‌منظور تحویل مواد غذایی و دارو به بدن ساختند.
به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، لیپوزوم‌ها کپسول های کروی مصنوعی از مایعات هستند که درون آن‌ها توسط غشایی از جنس چربی پوشانده شده و معمولا برای انتقال مواد مغذی یا داروها به نقاط مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجود این به دلیل فقدان چارچوب یاخته همواره احتمال پارگی غشای این کپسول‌ها وجود دارد. چارچوب یاخته ساختاری شبیه به داربست یا استخوان‌بندی از جنس پروتئین است که درون یاخته‌ها وجود دارد.

محققان رشته‌هایی Y شکل از جنس دی ان ای ساختند و سپس آن‌ها را خنک کردند تا به یکدیگر بچسبند و یک ساختار شبکه‌ای بسازند. سپس این ساختارها به لیپوزوم ها وارد کردند تا دی ان ای دارای بار منفی با غشای چربی دارای بار مثبت پیوند برقرار کند.
بدین ترتیب یک پوسته مستحکم و انعطاف پذیر تشکیل شد که قادر است فشارهایی را که معمولا موجب تخریب لیپوزوم می‌شوند، به سادگی تحمل کند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
عصاره‌ ترخون ایمنی بدن را افزایش می‌دهد

ترخون یکی از سبزی‌های معطر است که در طبخ برخی از غذاهای ایرانی کاربرد دارد.


news-image
برپایی کارگاه آموزشی مسیر اشتغال و کارآفرینی در خراسان‌جنوبی

کارگاه آموزشی افزایش مهارت و توان‌افزایی در مسیر اشتغال و کارآفرینی به همت بنیاد نخبگان استان خراسان‌جنوبی برپا می‌شود.


news-image
اوج کشاورزی و صنایع غذایی با فناوری نانو

با توجه به پیشرفت‌های روز افزون فناوری نانو در حوزه‌های مربوط به صنایع غذایی و کشاورزی، کشورهای پیشرفته توجه بیش از پیش ...