تاثير سلول‌های تی تنظیمی در عملکرد سلول‌های بنیادی فولیکول مو | نخبه ها
خدمات مرکز


تاثير سلول‌های تی تنظیمی در عملکرد سلول‌های بنیادی فولیکول مو
news-image


سلول‌های T  تنظیمی پاسخ‌های التهابی را تنظیم می‌کنند و قادرند بسیاری از پاسخ‌های ایمنی را کنترل کرده و التهاب‌ها را مهار کنند. به تازگی مشخص شده که این سلول‌ها در تنظیم عملکرد سلول‌های بنیادی فولیکول مو نیز نقش دارند. 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سلول‌های T  تنظیمی بطور عمده در ارگان‌های لنفاوی اولیه و ثانویه مستقرند، جایی که باعث مهار پاسخ‌های التهابی از جانب سایر سلول‌های سیستم ایمنی می‌شوند. 

جمعیت مشخصی از این سلول‌ها که شاخصFoxp3+ هستند و در نیچ سلول‌های بنیادی فولیکول مو تجمع می‌یابند قادر به کنترل چرخه این سلول‌های بنیادی و تمایز  آنها به رده کراتینوسیتی، از طریق فعالسازی مسیر سیگنالی Jag1-Notch می شوند. 

این تنظیم هوموستاز سلول‌های بنیادی فولیکول مو باعث تغییر فاز آنها از مرحله تلوژن در حال استراحت به آناژن با فعالیت می‌شود و بازسازی موها را در یک حالت پایه و مداوم تحریک می‌کند.

   مشارکت سیگنال Notch  در سلول‌های بنیادی فولیکول مو در سلول‌هایی که Jag1 را بیان می‌کنند هنوز ناشناخته است. بطرز جالبی فعالیت سلول‌های T سرکوب کننده سیستم ایمنی باعث مهار التهاب در پوست می شود.

اگر چه مطالعات در موش هیچ تغییر معنی‌داری را در سلول‌های ایمنی پوست از قبیل سلول‌های T گاما دلتا، سلول‌های دندریتیک، نوتروفیل‌ها، ماکروفاژها و همچنین ملکول های التهابی مانند اینترلوکین 22، اینترلوکین  17و اینترفرون گاما در موش‌های کنترل و آنها که سلول‌های T تنظیمی شان حذف شده بود، نشان نمی داد.

  ظهور سلول‌های T تنظیمی بعنوان تنظیم‌کنندگان عملکرد سلول‌های بنیادی نه تنها در شکیبایی ایمنی بدنبال پیوند سلول‌های بنیادی خونساز آلوژن اهمیت دارند بلکه برای درمان‌هایی که در آنها بازسازی بافت اهمیت دارد نیز بکار می آیند. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
نوروپاتی دیابتی با لیزر

با تلاش محققان در بخش لیزر، درد نوروپاتی دیابتی به‌وسیله لیزرهای کم‌توان یا سرد، با ایجاد یکسری فعل‌وانفعالات فتوشیمیا ...


news-image
ثبت‌نام همایش دانش‌آموزی «پژوهشگران و فناوران فردا» آغاز شد

همایش دانش‌آموزی «پژوهشگران و فناوران فردا» به همت بنیاد نخبگان استان فارس برگزار می‌شود.


news-image
فناوری زدگی تا سندروم صدای موبایل

با فراگیر شدن اینترنت و فناوری اختلالات جسمی و روحی مختلف میان کاربران در حال افزایش است این اختلالات از فناوری زدگی گرف ...