تاثير سلول‌های تی تنظیمی در عملکرد سلول‌های بنیادی فولیکول مو | نخبه ها
خدمات مرکز


تاثير سلول‌های تی تنظیمی در عملکرد سلول‌های بنیادی فولیکول مو
news-image


سلول‌های T  تنظیمی پاسخ‌های التهابی را تنظیم می‌کنند و قادرند بسیاری از پاسخ‌های ایمنی را کنترل کرده و التهاب‌ها را مهار کنند. به تازگی مشخص شده که این سلول‌ها در تنظیم عملکرد سلول‌های بنیادی فولیکول مو نیز نقش دارند. 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سلول‌های T  تنظیمی بطور عمده در ارگان‌های لنفاوی اولیه و ثانویه مستقرند، جایی که باعث مهار پاسخ‌های التهابی از جانب سایر سلول‌های سیستم ایمنی می‌شوند. 

جمعیت مشخصی از این سلول‌ها که شاخصFoxp3+ هستند و در نیچ سلول‌های بنیادی فولیکول مو تجمع می‌یابند قادر به کنترل چرخه این سلول‌های بنیادی و تمایز  آنها به رده کراتینوسیتی، از طریق فعالسازی مسیر سیگنالی Jag1-Notch می شوند. 

این تنظیم هوموستاز سلول‌های بنیادی فولیکول مو باعث تغییر فاز آنها از مرحله تلوژن در حال استراحت به آناژن با فعالیت می‌شود و بازسازی موها را در یک حالت پایه و مداوم تحریک می‌کند.

   مشارکت سیگنال Notch  در سلول‌های بنیادی فولیکول مو در سلول‌هایی که Jag1 را بیان می‌کنند هنوز ناشناخته است. بطرز جالبی فعالیت سلول‌های T سرکوب کننده سیستم ایمنی باعث مهار التهاب در پوست می شود.

اگر چه مطالعات در موش هیچ تغییر معنی‌داری را در سلول‌های ایمنی پوست از قبیل سلول‌های T گاما دلتا، سلول‌های دندریتیک، نوتروفیل‌ها، ماکروفاژها و همچنین ملکول های التهابی مانند اینترلوکین 22، اینترلوکین  17و اینترفرون گاما در موش‌های کنترل و آنها که سلول‌های T تنظیمی شان حذف شده بود، نشان نمی داد.

  ظهور سلول‌های T تنظیمی بعنوان تنظیم‌کنندگان عملکرد سلول‌های بنیادی نه تنها در شکیبایی ایمنی بدنبال پیوند سلول‌های بنیادی خونساز آلوژن اهمیت دارند بلکه برای درمان‌هایی که در آنها بازسازی بافت اهمیت دارد نیز بکار می آیند. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تاثیر تحریک مغزی در بهبود حافظه جوانان

پژوهش جدیدی نشان می‌دهد تحریک مغزی برای جوانان بیش از افراد مسن، مفید است.


news-image
نانو ذرات نقره استخراج شد

محققان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)در فاز آزمایشگاهی نانو ذرات نقره را با استفاده از گیاه مرزه کشت شده در محیط شور ...


news-image
فرصت‌های ملی در حوزه دریا

عباس متین فر ذخایر ارزشمند آبزیان معمول خوراکی و غیرمعمول خوراکی در زیستگاه‌های دریایی، وجود مراکز و مؤسسات پژوهشی و تح ...