اتانول آینده سوخت‌ها را دگرگون می‌کند | نخبه ها
خدمات مرکز


اتانول آینده سوخت‌ها را دگرگون می‌کند
news-image


برخلاف هیدروژن با ویژگیهای انفجاری‌اش، اتانول را به راحتی می توان مانند سوخت های مایع امروزی جا به جا کرد. 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برخلاف هیدروژن به عنوان سبک ترین عنصر که برخی اوقات ویژگی خطرناک آن یعنی انفجاری بودنش حین قرار گرفتن در معرض شـعله موجب اشـتعال می شود، اتانول چنین خطری ندارد و به راحتی می توان این سوخت را بدون خطر جا به جا کرد. 

باید یادآور شد که عالی ترین ویژگی هیدروژن این است که زمانی که می سوزد آب استخراج می شود و برخلاف سوخت های معمولی یک گاز گلخانه ای نیست. بنابراین از هیدروژن می توان به عنوان یک منبع عظیم اغواکننده در صنعت خودرو برای پتانسیل فوق العاده اش در مسیر صحیح استفاده کرد.

البته این گاز باید به طور ایمن جابه جا شـود که مطمئنا کار سـختی نبوده اما انجام آن ارزان نیسـت. هیدروژن باعث خوردگی و شکسـتن فلزات می شـود که این امر نگهداری آن را سـخت می کند اما می توان با یک مخزن فیبرکربن تحت فشار درون خودرو آن را حمل کرد که در این شرایط حتی در صورت بروز تصادف شدید نیز مشکلی پیش نخواهد آمد. 

مشکل دیگر نشت کردن آن است که در پی آن نمی توان خودروهای امروزی با منبع هیدروژنی را درون گاراژ پارک کرد؛ زیرا اگر نشتی کمی هم داشـته باشـند در فضای بالای گاراژ تجمع می کنند و کافی اسـت کلید یا سوئیچ چراغی روشن شود که بر اثر آن انفجاری رخ می دهد. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
شبکه ریلی کشور به سیستم کنترل هوشمند ایرانی مجهز می‌شود

یکی از محققین پارک فناوری پردیس معاونت علمی اعلام کرد: تمام تلاش ما این است که بتوانیم تا 7 سال آینده تمام خطوط ریلی کشو ...


news-image
دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف موادمعدنی برگزار می شود

از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف موادمعدنی با نگرش ویژه بر توسعه ...


news-image
عصر جدید خودرو با نانو تکنولوژی

با توجه به پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی در حوزه نانو و کاربرد آن در صنایع مختلف