اتانول آینده سوخت‌ها را دگرگون می‌کند | نخبه ها
خدمات مرکز


اتانول آینده سوخت‌ها را دگرگون می‌کند
news-image


برخلاف هیدروژن با ویژگیهای انفجاری‌اش، اتانول را به راحتی می توان مانند سوخت های مایع امروزی جا به جا کرد. 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برخلاف هیدروژن به عنوان سبک ترین عنصر که برخی اوقات ویژگی خطرناک آن یعنی انفجاری بودنش حین قرار گرفتن در معرض شـعله موجب اشـتعال می شود، اتانول چنین خطری ندارد و به راحتی می توان این سوخت را بدون خطر جا به جا کرد. 

باید یادآور شد که عالی ترین ویژگی هیدروژن این است که زمانی که می سوزد آب استخراج می شود و برخلاف سوخت های معمولی یک گاز گلخانه ای نیست. بنابراین از هیدروژن می توان به عنوان یک منبع عظیم اغواکننده در صنعت خودرو برای پتانسیل فوق العاده اش در مسیر صحیح استفاده کرد.

البته این گاز باید به طور ایمن جابه جا شـود که مطمئنا کار سـختی نبوده اما انجام آن ارزان نیسـت. هیدروژن باعث خوردگی و شکسـتن فلزات می شـود که این امر نگهداری آن را سـخت می کند اما می توان با یک مخزن فیبرکربن تحت فشار درون خودرو آن را حمل کرد که در این شرایط حتی در صورت بروز تصادف شدید نیز مشکلی پیش نخواهد آمد. 

مشکل دیگر نشت کردن آن است که در پی آن نمی توان خودروهای امروزی با منبع هیدروژنی را درون گاراژ پارک کرد؛ زیرا اگر نشتی کمی هم داشـته باشـند در فضای بالای گاراژ تجمع می کنند و کافی اسـت کلید یا سوئیچ چراغی روشن شود که بر اثر آن انفجاری رخ می دهد. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
نتایج مطلوب بهبود بیماری‌های عروقی با کمک سلول‌های بنیادی در طولانی‌مدت

محققان به روش درمانی‌ای با استفاده از سلول‌های بنیادی دست پیدا کردند که می‌تواند گزینه‌ای برای درمان بیمارانی باشد که از ...


news-image
فرمایشات رهبر در دیدار نخبگان

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی:


news-image
طراحی سیستم‌های مدیریت ایرانی پسماندهای بیمارستانی

یکی از شرکت های فعال در حوزه تولید تجهیزات تخصصی استریلیزاسیون و بهداشت محیط که از سال 71 کار خود را با جمعی از محققان و ...