اتانول آینده سوخت‌ها را دگرگون می‌کند | نخبه ها
خدمات مرکز


اتانول آینده سوخت‌ها را دگرگون می‌کند
news-image


برخلاف هیدروژن با ویژگیهای انفجاری‌اش، اتانول را به راحتی می توان مانند سوخت های مایع امروزی جا به جا کرد. 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برخلاف هیدروژن به عنوان سبک ترین عنصر که برخی اوقات ویژگی خطرناک آن یعنی انفجاری بودنش حین قرار گرفتن در معرض شـعله موجب اشـتعال می شود، اتانول چنین خطری ندارد و به راحتی می توان این سوخت را بدون خطر جا به جا کرد. 

باید یادآور شد که عالی ترین ویژگی هیدروژن این است که زمانی که می سوزد آب استخراج می شود و برخلاف سوخت های معمولی یک گاز گلخانه ای نیست. بنابراین از هیدروژن می توان به عنوان یک منبع عظیم اغواکننده در صنعت خودرو برای پتانسیل فوق العاده اش در مسیر صحیح استفاده کرد.

البته این گاز باید به طور ایمن جابه جا شـود که مطمئنا کار سـختی نبوده اما انجام آن ارزان نیسـت. هیدروژن باعث خوردگی و شکسـتن فلزات می شـود که این امر نگهداری آن را سـخت می کند اما می توان با یک مخزن فیبرکربن تحت فشار درون خودرو آن را حمل کرد که در این شرایط حتی در صورت بروز تصادف شدید نیز مشکلی پیش نخواهد آمد. 

مشکل دیگر نشت کردن آن است که در پی آن نمی توان خودروهای امروزی با منبع هیدروژنی را درون گاراژ پارک کرد؛ زیرا اگر نشتی کمی هم داشـته باشـند در فضای بالای گاراژ تجمع می کنند و کافی اسـت کلید یا سوئیچ چراغی روشن شود که بر اثر آن انفجاری رخ می دهد. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
چطور می‌توانید مربی خودتان در مسیر کارآفرینی باشید

یکی از فواید اصلی مربی‌گری برای خودتان، توانایی انتخاب هر فرد موفق در جهان است. در این حالت شما نیاز به هیچ مجوزی نخواهی ...


news-image
شگفتی های علم در سالی که گذشت

پنج یافته شگفت انگیز علمی در سال 2017


news-image
ارتباط بین زیکا و نقص قلبی نوزادان کشف شد

قرارگیری نوزادان در معرض ویروس زیکا قبل از تولد (مرحله جنینی)، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در آنان بالا می برد.