روکشی از نانو الماس ارزان برای ایمپلنت‌های تیتانیومی تهیه می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


روکشی از نانو الماس ارزان برای ایمپلنت‌های تیتانیومی تهیه می‌شود
news-image


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ تیتانیوم ماده‌ای سازگار با محیط‌زیست است و به همین دلیل بیشتر اوقات در ایمپلنت‌های پزشکی به کار می‌رود، بااین‌وجود گاهی اوقات ترکیبات شیمیایی موجود در فلز سبب می‌شوند بدن انسان ایمپلنت را قبول نکند. در همین راستا محققان دانشگاه RMIT استرالیا سعی دارند با تهیه روکشی از الماس برای ایمپلنت این مشکل را حل کنند.

محققان این دانشگاه به رهبری کیت فاکس، ایمپلنت‌های با چاپگر سه‌بعدی تهیه‌کرده‌اند. برای تولید ایمپلنت نخست یک لیزر باقدرت بالا برای ذوب کردن و چسباندن ذرات پودر تیتانیوم استفاده و در مرحله بعد شکل سه‌بعدی ساخته می‌شود.

با استفاده از امواج پلاسما میکروویو این ایمپلنت‌ها باروکشی حاوی تیتانیوم و الماس مصنوعی پوشیده می‌شوند. این پوشش زیر میکروسکوپ ساختاری داربست مانند دارد که سلول‌های بافت طبیعی اطراف ایمپلنت را تشویق به رشد می‌کند.

دلیل انتخاب الماس، وجود کربن است که یکی از عناصر اصلی بدن انسان نیز به‌حساب می‌آید و به همین دلیل ازلحاظ زیستی هماهنگی زیادی دارد.

هرچند به نظر می‌رسد باوجود استفاده از الماس این روش پرهزینه باشد، اما جالب آنکه نانو الماس‌های به‌کاررفته قیمتی کمتر از پودر تیتانیوم دارند.

تاکنون در آزمایش‌های انجام‌شده دانشمندان روی آن تمرکز کردند که چطور این فناوری را می‌توان برای بهبود ایمپلنت‌های ارتوپدی به کار گرفت. البته به چند سال تحقیق و بررسی نیاز است تا بتوان این نوع ایمپلنت را در بدن انسان به کار گرفت.

منبع خبر: معونت علمی فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
درمان شکستگی ستون فقرات با نانوذرات مغناطیسی

مطالعات جدید نشان می دهد افزودن نانوذرات مغناطیسی به سیمان استخوانی (bone cement) در درمان شکستگی ستون فقرات موثر است.


news-image
ناسا ۲۰۶۹ به منظومه آلفا سنتوری می رود

ناسا تصمیم دارد تا ۲۰۶۹ میلادی فضاپیمایی به منظومه «آلفا سنتوری» بفرستد


news-image
بازی‌های کامپیوتری هوش کودکان را زیاد می‌کند

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که بازی‌های کامپیوتری باعث افزایش هوش کودکان می‌شود؛ بنابراین می‌توان به کودکان اجازه داد که به ...