برداشت سبزیجات بدون خاک و نور در قطب جنوب | نخبه ها
خدمات مرکز


برداشت سبزیجات بدون خاک و نور در قطب جنوب
news-image


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، دانشمندان در قطب جنوب برای نخستین بار بدون نور خورشید و خاک سبزیجات کشت و برداشت کردند. با توجه به آنکه این منطقه برای رشد بیشتر گیاهان مناسب نیست، رشد هر منبع غذایی در آن یک دستاورد مهم به شمار می آید.

به هر حال دانشمندان طی روزهای گذشته نخستین سبزیجات در قطب جنوب را برداشت کردند. آنها برای این منظور از روش های نوین هیدروپونیک استفاده کردند که شامل جایگزین کردن خاک با آب مملو از مواد مغذی و چراغ های ال ای دی(به جای نور خورشید) بود.  

هرچند این آزمایش روی زمین انجام شد، اما محققان معتقدند این امر نشان می دهد فضانوردان می توانند در آینده مواد غذایی تازه را در سیارات دیگر پرورش دهند.

محققان ایستگاه تحقیقاتی Neumayer Station III  آلمان ۳.۶ کیلوگرم سبزیجات، ۱۸ خیار و ۷۰ تربچه برداشت کردند. این محصولات در گلخانه ای فناورانه رشد کردند که دمای آن بسیار بالاتر از محیط اطراف بود.

مرکز هوافضایی DLR آلمان، مسئول هماهنگی این پروژه، ادعا می کند محققان از ماه آینده می توانند ۴تا۵ کیلوگرم میوه و سبزیجات برداشت کنند.

آنها قصد دارند در آینده طیف محصولات خود را گسترش دهند.

منبع خبر: بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
دستکشی برای بیماران مبتلا به آسیب‌های نخاعی

یک شرکت فناوری‌های توانبخشی دستکشی ابداع کرده که


news-image
ارائه سه دستگاه برای رفع ناهنجاری‌های فک پایین و بالا

محقق دانشگاه آزاد اسلامی موفق به ارائه 3 دستگاه برای رفع ناهنجاری‌های فک پایین و بالا شده است


news-image
چهاردهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی دی ماه نودوهفت برگزار می‌شود

چهاردهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با هدف ترویج و توسعه فن‌آفرینی، خل ...