برداشت سبزیجات بدون خاک و نور در قطب جنوب | نخبه ها
خدمات مرکز


برداشت سبزیجات بدون خاک و نور در قطب جنوب
news-image


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، دانشمندان در قطب جنوب برای نخستین بار بدون نور خورشید و خاک سبزیجات کشت و برداشت کردند. با توجه به آنکه این منطقه برای رشد بیشتر گیاهان مناسب نیست، رشد هر منبع غذایی در آن یک دستاورد مهم به شمار می آید.

به هر حال دانشمندان طی روزهای گذشته نخستین سبزیجات در قطب جنوب را برداشت کردند. آنها برای این منظور از روش های نوین هیدروپونیک استفاده کردند که شامل جایگزین کردن خاک با آب مملو از مواد مغذی و چراغ های ال ای دی(به جای نور خورشید) بود.  

هرچند این آزمایش روی زمین انجام شد، اما محققان معتقدند این امر نشان می دهد فضانوردان می توانند در آینده مواد غذایی تازه را در سیارات دیگر پرورش دهند.

محققان ایستگاه تحقیقاتی Neumayer Station III  آلمان ۳.۶ کیلوگرم سبزیجات، ۱۸ خیار و ۷۰ تربچه برداشت کردند. این محصولات در گلخانه ای فناورانه رشد کردند که دمای آن بسیار بالاتر از محیط اطراف بود.

مرکز هوافضایی DLR آلمان، مسئول هماهنگی این پروژه، ادعا می کند محققان از ماه آینده می توانند ۴تا۵ کیلوگرم میوه و سبزیجات برداشت کنند.

آنها قصد دارند در آینده طیف محصولات خود را گسترش دهند.

منبع خبر: بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
توقف پروژه های نیروگاه های خورشیدی با تلاطم ارز

در حالی که بنا به مصوبات دولت، دستگاه‌های دولتی باید بخشی از برق مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنند ولی ...


news-image
شرکت دانش‌بنیان و هستۀ نخبگانی دو رکن توسعۀ منطقه‌ای هستند

پیله‌ور جهت‌دهی اجتماع نخبگان بومی به سمت تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و توجه به هسته‌های نخبگانی را از ضروریات توسعۀ منطقه ...


news-image
ماسک هوشمند برای نجات جان معدنچیان از مرگ خاموش اختراع شد

ماسک هوشمند برای نجات جان معدنچیان از مرگ خاموش را دانش آموز دبیرستانی و با شرکت در دوره