نخستین رصدخانه استان اردبیل راه‌اندازی شد | نخبه ها
خدمات مرکز


نخستین رصدخانه استان اردبیل راه‌اندازی شد
news-image


رئیس دانشگاه پیام نور استان اردبیل از راه اندازي نخستین رصدخانه استان در مرکز دانشگاه پیام نور خبر داد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ افسر روحي صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت:  یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های عمرانی دانشگاه پیام نور استان اردبیل افتتاح نخستین مرکز رصدخانه استان است که توسط مرکز پیام نور در اختیار استان قرار گرفته است.

وي اظهار كرد: با وجود اینکه بیشتر استان‌های کشور دارای رصدخانه هستند، نبود آن در استان برخی مطالعات و پژوهش‌های علمی را مختل کرده بود كه اولین رصدخانه استان اردبیل جنب ساختمان مرکزی دانشگاه پیام نور راه‌اندازی شده است.

رئیس دانشگاه پیام نور استان در رابطه با ساختار رصدخانه تصريح كرد: گنبد رصدخانه با چهار متر قطر قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را دارد و مجهز به مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین تلسکوپ حرفه‌ای و به روز دنیاست كه قابلیت جستجوی اجرام آسمانی مانند سیاره‌ها، ستاره‌ها و کهکشان‌ها فراهم شده است و می‌تواند امکان مطالعه برای پژوهشگران را فراهم سازد.

وی همچنین به برنامه‌ریزی جهت برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت علم نجوم در رصدخانه اشاره كرد و گفت: امکان بازدید دانش آموزان و دانشجویان نیز فراهم شده است و در اينده رصدخانه اردبیل توسعه پژوهش‌های حوزه علم نجوم استان را به دنبال خواهد داشت.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
نشست بیان تجربیات و راه‌کارها به منظور توسعه بازار داخلی و صادراتی برگزار می‌شود

به منظور انتقال بیان تجربیات و راه‌کارهای موفق در توسعه بازار داخلی و صادراتی شرکت‌های دانش بنیان، نشستی باب حضور شرکت‌ ...


news-image
نمایشگاه بین‌المللی تخصصی طب سنتی طب جایگزین و داروهای گیاهی برگزار می‌شود

با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود.


news-image
بهبود فرآیند ثبت پتنت در حوزه هوایی

دبیر ستاد توسعه صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی از بهبود فرآیند ثبت پتنت در حوزه هوایی و هوانوردی خبر داد.