نخستین رصدخانه استان اردبیل راه‌اندازی شد | نخبه ها
خدمات مرکز


نخستین رصدخانه استان اردبیل راه‌اندازی شد
news-image


رئیس دانشگاه پیام نور استان اردبیل از راه اندازي نخستین رصدخانه استان در مرکز دانشگاه پیام نور خبر داد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ افسر روحي صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت:  یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های عمرانی دانشگاه پیام نور استان اردبیل افتتاح نخستین مرکز رصدخانه استان است که توسط مرکز پیام نور در اختیار استان قرار گرفته است.

وي اظهار كرد: با وجود اینکه بیشتر استان‌های کشور دارای رصدخانه هستند، نبود آن در استان برخی مطالعات و پژوهش‌های علمی را مختل کرده بود كه اولین رصدخانه استان اردبیل جنب ساختمان مرکزی دانشگاه پیام نور راه‌اندازی شده است.

رئیس دانشگاه پیام نور استان در رابطه با ساختار رصدخانه تصريح كرد: گنبد رصدخانه با چهار متر قطر قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را دارد و مجهز به مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین تلسکوپ حرفه‌ای و به روز دنیاست كه قابلیت جستجوی اجرام آسمانی مانند سیاره‌ها، ستاره‌ها و کهکشان‌ها فراهم شده است و می‌تواند امکان مطالعه برای پژوهشگران را فراهم سازد.

وی همچنین به برنامه‌ریزی جهت برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت علم نجوم در رصدخانه اشاره كرد و گفت: امکان بازدید دانش آموزان و دانشجویان نیز فراهم شده است و در اينده رصدخانه اردبیل توسعه پژوهش‌های حوزه علم نجوم استان را به دنبال خواهد داشت.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
انجام تحقیقات پیش‌بالینی با تجهیزات دانش‌بنیان ساخت داخل

رییس آزمایشگاه پیش بالینی گفت: شاهد راه‌اندازی آزمایشگاهی هستیم که تمام تجهیزات آن ایرانی و ساخته شرکت های دانش بنیان اس ...


news-image
تولید 13 فناوری جدید در حوزه داروی کشور

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از تولید 13 فناوری جدید در حوزه دارویی کشور خبر داد.


news-image
دستگاه‌های اجرایی باید به بهره‌گیری از توان نخبگانی برای توسعۀ کشور اهتمام داشته ...

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم ایجاد و توسعه تعامل با نهادها و سازمان‌های درون‌استانی، گفت: طبق سند راهب ...