سلاح جدید مبارزه با آلزایمرکشف شد | نخبه ها
خدمات مرکز


سلاح جدید مبارزه با آلزایمرکشف شد
news-image


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از نیو اطلس، محققان دانشگاه علوم پزشکی واشنگتن سلاح جدیدی را در مبارزه با آلزایمر آزمایش کرده اند. در آزمایشهای موش، تیم نشان داده یک آنتی بادی است که می تواند مشخص کننده رشد پروتئین بیماری آلزایمر در مغز باشد، این  می تواند منجر به درمان در مرحله اولیه و جلوگیری از علائم بیماری شود.

قطعات پروتئینی که بتا آمیلوئید شناخته می شوند، یک ماده زائد از فرآیندهای روزمره مغز هستند و معمولا این اختلال (مواد زائد) به طور مرتب پاک می شود. اما با گذشت زمان، این قطعات می توانند به هم متصل شوند و به پلاک آمیلوئید تبدیل شوند و دخالت آنها در نورون ها و عملکرد مغز باعث از بین رفتن حافظه و ادراک ما با آلزایمر می شود.

دیوید هولتسمن، نویسنده ارشد مطالعات جدید می گوید: "بسیاری از مردم طی سال های زیادی آمیلوئید را تولید می کنند و مغز فقط نمی تواند از آن خلاص شود." "با حذف پلاک ها، اگر به اندازه کافی حذف کنیم، ممکن است بتوانیم تغییرات در مغز را که باعث فراموشی، سردرگمی و کاهش شناختی می شود را متوقف کنیم."

این پلاک ها می توانند در طول سال ها یا حتی دهه های قبل از نشانه ها شروع به رشد کنند و به ما فرصت های زیادی بدهند تا آن را تشخیص دهیم تا آسیب واقعی ایجاد نشود. تحقیقات گذشته به بررسی آزمایشات خون، آزمایشهای چشم و تست تشخیص زودهنگام برای تشخیص زودهنگام انجام شده است، که می تواند درمانهایی را که در حال حاضر در حال توسعه است، با احتمال موفقیت بیشتری بدر مسیر داشته باشد.

یکی از این روشهای  درمان ممکن است آنتی بادی هایی باشد که قبلا به عنوان کاندیدای ارزشمند برای شکستن پلاک های بیماری های نورودنراتیو وعده هایی داده است. متأسفانه، این می تواند با اثر جانبی ایجاد یک پاسخ ایمنی قوی، منجر به تورم و التهاب در مغز شود.

برای غلبه بر این مشکل، مطالعه واشنگتن یک پروتئین به نام APOE را هدف قرار داد که در مقادیر کمی در پلاک آمیلوئید قرار می گیرد. محققان با چندین آنتی بادی که به APOE متصل می شوند، آزمایش کردند تا این ایده را آزمایش کنند که حذف این پروتئین ها ممکن است آمیلویید را در این روند نابود کند.

هولتزمان می گوید: "آنتی بادی های ضد آمیلوئید  با بسیاری از مولکول هایی که در پلاک قرار دارند، مرتبط هستند، اما آنتی بادی ضد APOE فقط یک جزء بسیار کوچک از پلاک را هدف قرار می دهد." "این بدان معنی است که ما ممکن است فعال سازی ایمنی کمتری داشته باشیم و ممکن است عوارض جانبی ناخواسته را مشاهده نکنیم."

منبع خبر:خبرگزاری علم و فناوری

خبر های دیگر
news-image
بومی‌سازی و تجاری‌سازی سیستم‌های هیدرولیک هواپیما

پژوهشگران کشور با بومی‌سازی سیستم‌های هیدرولیک هواپیما موفق به تولید انبوه


news-image
نکوداشت نیم قرن خدمات علمی و فرهنگی دکتر محمدجعفر یاحقی برگزار می‌شود

برنامۀ نکوداشت خدمات علمی و فرهنگی دکتر محمدجعفر یاحقی به همت بنیاد نخبگان خراسان رضوی برگزار می‌شود.


news-image
سامانه ملی مدلسازی حیوانی و تحقیقات درون تنی راه‌اندازی شد

نسخه اولیه وب سایت اطلاع‌رسانی و سامانه ملی شبکه مدلسازی حیوانی و تحقیقات درون تنی راه‌اندازی شد و در دسترس محققین قرار ...