با ایمپلنت مغزی می توان به محتوای حافظه بیمار دسترسی پیدا کرد | نخبه ها
خدمات مرکز


با ایمپلنت مغزی می توان به محتوای حافظه بیمار دسترسی پیدا کرد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا،محققان پس از انجام آزمایشات اولیه روی حیوانات، ایمپلنت‌های مغزی را برای بهبود حافظه چند بیمار داوطلب مورد استفاده قرار دادند.قبلا به عنوان بخشی از فرآیند درمان بیماری صرع داوطلبان از ایمپلنت‌های مغزی استفاده شده بود و استفاده از ایمپلنت‌های جدید موجب بهبود چشمگیر حافظه کوتاه مدت و بلندمدت این افراد شد.
در واقع حتی زمانی که حافظه شخص از بین رفته است، امکان شناسایی الگوهای عصبی صحیح که منجر به یادآوری خاطرات می‌شود و تفکیک آن‌ها از الگوهای اشتباه وجود دارد. ایمپلنت‌های جدید قادرند چنین الگوهایی را تشخیص و به مغز بیمار ارسال کنند تا او را در یادآوری خاطرات یاری کنند.
استفاده از این ایمپلنت‌ها موجب بهبود 37 درصدی عملکرد داوطلبان در آزمون‌های حافظه کوتاه مدت و بهبود 35 درصدی عملکرد آن‌ها در آزمون‌های حافظه بلند مدت شد.
این تحقیقات راهگشای تولید ایمپلنت‌های مغزی برای تقویت حافظه است. به اعتقاد محققان این فناوری جدید می تواند در درمان بیماری‌هایی مانند آلزایمر، سکته مغزی و آسیب‌های وارد شده به مغز موثر بوده و امکان ترمیم قدرت حافظه این بیماران را با استفاده از الگوهای فعالیت مغزی آن‌ها فراهم کند.
همچنین محققان امیدوارند با استفاده از این فناری بتوانند امکان یادآوری خاطرات قدیمی را برای افراد مبتلا به آلزایمر و سایر بیماری های از این دست فراهم کنند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
مسیر روبه رشد صنایع دریایی کشور پس از انقلاب

محمد سعید سیف ؛ با مروری بر دستاوردهای صنایع دریایی کشور در مقایسه با اوایل انقلاب گفت: بعد از انقلاب و دستیابی به استقل ...


news-image
ویتامین D غنی شده در روغن هیچ مزیتی ندارد

به تازگی در آگهی های تبلیغاتی تلویزیونی و رسانه ای از یک برند روغن نباتی نام برده می شود که ادعا شده با ویتامین D غنی شد ...


news-image
90 درصد نیروی انسانی معاونت علمی را جوانان تشکیل میدهند

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی گفت : پیرو مصویه اخیر مجلس شورای اسلامی در راستای ممنوعیت اشتغال بازنشستگان ...