استفاده از ویروس ها در ادوات الکترونیکی برای دفع گرما | نخبه ها
خدمات مرکز


استفاده از ویروس ها در ادوات الکترونیکی برای دفع گرما
news-image


محققان مؤسسه فناوری توکیو ثابت کردند که فیلم لایه نازکی که از فیلامنت‌های غیرسمی ویروس‌ها ساخته شده باشد، می‌تواند برای دفع گرما از مواد استفاده شود. برای این کار تنها کافی است که محلول حاوی ویروس در دمای اتاق خشک شود. این کشف محققان ژاپنی می‌تواند مسیر تازه‌ای برای استفاده از ویروس‌ها در انتقال گرما به خارج از سامانه‌های الکترونیکی باز کند.

مواد آلی پلیمری معمولاً رسانای گرمایی پایینی داشته و و برای انتقال گرما از قطعات الکترونیکی مناسب نیستند. برای بهبود هدایت گرمایی، یکی از روش‌های مؤثر ایجاد پیوند کوالانسی است، به صورتی که جهت‌گیری ویژه‌ای در چیدمان مولکول‌ها اتخاذ شده باشد. در واقع مولکول‌ها جملگی در یک جهت قرار می‌گیرند.
محققان این پروژه روی استفاده از فرآیند خودآرایی به منظور تبدیل واحدهای میکرو و نانومقیاس به ساختارهای بزرگتر متمرکز شدند. در طبیعت نیز مشابه این ساز و کار وجود دارد؛ مثلاً با تبخیر شدن آب، برخی از مواد معلق در آن خودآرایی کرده و در کف ظرف ساختارهایی شکل می‌گیرد. از این رو محققان ویروس‌های رشته‌ای را که در محلول قرار دارند، بعد از تبخیر حلال، به صورت فیلم‌هایی در آوردند.
نتایج یافته‌های محققان نشان داد که هدایت گرمایی در لبه این فیلم‌ها به شدت بالاست، به‌طوری که این رسانایی قابل مقایسه با برخی ترکیبات معدنی است.

این یافته محققان مسیر را برای توسعه مواد جدید به‌منظور خارج کردن گرما از ادوات الکترونیکی باز کرده است.پیش‌از این از پردازش جهت‌دار و کامپوزیت کردن برای تولید مواد آلی با رسانایی حرارتی بالا استفاده می‌شد. اما این گروه نشان دادند که تنها با تبخیر محلول حاوی ویروس رشته‌ای در دمای اتاق می‌توان فیلم‌هایی با هدایت گرمایی بالا تولید کرد که روشی ساده بوده و نیاز به تجهیزات و مراحل پیچیده ندارد.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
کنفرانس ملی "نقش مطالعات میان‌‌رشته‌ای در توسعه‌ علمی و کار آفرینی کشور" برگزار ...

به منظور برقراری ارتباط و پیوند بین رشته‌ای و ایجاد بسترهای تعامل و همفکری میان اساتید، اندیشمندان و دانشجویان، کنفرانس ...


news-image
چراغ‌های روشنایی معابر هوشمند به دنبال شناسایی رفتار مردم

مسئولان شهر سن‌دیه‌گو با نصب چراغ‌های روشنایی معابر هوشمند به دنبال بررسی و شناسایی


news-image
بازار ملی محصولات و خدمات، فناوری‌ها و نرم‌افزارهای هوایی ایجاد می شود

دبیر ستاد توسعه فناوری‌ها و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری از ایجاد بازار ملی محصولا ...