ابداع روشی برای تبدیل دی‌اکسید کربن به اتانول | نخبه ها
خدمات مرکز


ابداع روشی برای تبدیل دی‌اکسید کربن به اتانول
news-image


دانشـمندان روشی یافتند که با استفاده از یک کاتالیزور واحد، دی اکسید کربن را به اتانول تبدیل می‌کند.
به گـزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این روزها که سـطح دی اکسید کربن هوا به بالاترین میزان خود در چهار میلیون سال گذشته رسیده؛ دیگر هرگز نمی توانیم به سطح امن پاکی هوا بازگردیم. اما اگر بتوان دی اکسـید کربن را به یک منبع سـوختی تبدیل کرد می توان روند افزایشی دی اکسید کربن را کمی کند کرد. بر همین اساس، محققان رویه ای ابداع کرده اند که تنها با استفاده از یک کاتالیزور واحد می توان به این دستاورد نائل شد.
محققان این کاتالیزور را با استفاده از «کربن»، «مس» و «نیتروژن» ترکیب کردند. آنها برای این منظور نانوذرات مس را در خوشه های کربن مملو از نیتروژن با بلندی 50 تا 80 نانومتر، کار گذاشتند. زمانیکه محققان یک جریان الکتریکی تنها 2.1 ولتی برقرار کردند، این کاتالیزور یک محلول دی اکسـید کربن حل در آب را با عملکرد 63 درصدی به اتانول تبدیل کرد.
 این نتیجه به چند دلیل شـگفت انگیز بود؛ اول این که این رویه به طور موثری فرآیند احتراق را با اسـتفاده از یک مقدار بسـیار کم برق معکوس می کرد و دوم اینکه این کار با تولید محصول نسبتا بالایی از اتانول انجام شد. 
به گفته محققان، این نوع واکنش الکترو شـیمیایی معمولا به چند محصول مختلف در مقادیر کم مانند «متان»، «اتیلن» و «منواکسید کربن» منتج می شود که هیچ یک از آنها چندان متقاضی ندارد. 
بر اسـاس این گزارش، در عوض محققان در این واکنش به مقادیر قابل اسـتفاده ای از اتانول دست یافتند که هر سال در آمریکا میلیاردها گالن از آن برای افزودن به بنزین به کار می رود.
درصورتیکه دانشـمندان بتوانند پی ببرند چگونه دی اکسـید کربن هوا را به سوخت تبدیل کنند و آن را در مقیاس صنعتی انجام دهند، این کار حقیقتا جهان را تغییر می دهد. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
اولین همایش ملی مدیریت و اقتصاد با رویکرد اقتصاد مقاومتی

اولین همایش ملی مدیریت و اقتصاد با رویکرد اقتصاد مقاومتی در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ توسط دانشگاه پیام نور خراسان رضوی و تحت ...


news-image
توجه ویژه به عرضه و تقاضا در انجام پژوهش‌های حوزه علوم انسانی

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی برنامه‌ای تدوین کرده است تا صورت پروژه‌های پژوهشی انجام شده توسط پژوهشگرا ...


news-image
پهپادی برای ماجراجویی در زیر آب ساخته شد

گلادیوس نام یک پهپاد قدرتمند است که ماجراجویی در زیر آب را برای علاقمندان ممکن می کند. یکی از مزایای این پهپاد شارژ ۴ سا ...