ابداع روشی برای تبدیل دی‌اکسید کربن به اتانول | نخبه ها
خدمات مرکز


ابداع روشی برای تبدیل دی‌اکسید کربن به اتانول
news-image


دانشـمندان روشی یافتند که با استفاده از یک کاتالیزور واحد، دی اکسید کربن را به اتانول تبدیل می‌کند.
به گـزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این روزها که سـطح دی اکسید کربن هوا به بالاترین میزان خود در چهار میلیون سال گذشته رسیده؛ دیگر هرگز نمی توانیم به سطح امن پاکی هوا بازگردیم. اما اگر بتوان دی اکسـید کربن را به یک منبع سـوختی تبدیل کرد می توان روند افزایشی دی اکسید کربن را کمی کند کرد. بر همین اساس، محققان رویه ای ابداع کرده اند که تنها با استفاده از یک کاتالیزور واحد می توان به این دستاورد نائل شد.
محققان این کاتالیزور را با استفاده از «کربن»، «مس» و «نیتروژن» ترکیب کردند. آنها برای این منظور نانوذرات مس را در خوشه های کربن مملو از نیتروژن با بلندی 50 تا 80 نانومتر، کار گذاشتند. زمانیکه محققان یک جریان الکتریکی تنها 2.1 ولتی برقرار کردند، این کاتالیزور یک محلول دی اکسـید کربن حل در آب را با عملکرد 63 درصدی به اتانول تبدیل کرد.
 این نتیجه به چند دلیل شـگفت انگیز بود؛ اول این که این رویه به طور موثری فرآیند احتراق را با اسـتفاده از یک مقدار بسـیار کم برق معکوس می کرد و دوم اینکه این کار با تولید محصول نسبتا بالایی از اتانول انجام شد. 
به گفته محققان، این نوع واکنش الکترو شـیمیایی معمولا به چند محصول مختلف در مقادیر کم مانند «متان»، «اتیلن» و «منواکسید کربن» منتج می شود که هیچ یک از آنها چندان متقاضی ندارد. 
بر اسـاس این گزارش، در عوض محققان در این واکنش به مقادیر قابل اسـتفاده ای از اتانول دست یافتند که هر سال در آمریکا میلیاردها گالن از آن برای افزودن به بنزین به کار می رود.
درصورتیکه دانشـمندان بتوانند پی ببرند چگونه دی اکسـید کربن هوا را به سوخت تبدیل کنند و آن را در مقیاس صنعتی انجام دهند، این کار حقیقتا جهان را تغییر می دهد. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
انقلابی در زمینه مداوای زخم ها

یک شرکت آلمانی به نام کلد پلاسما تک یکی از فناوری های جذاب نمایش داده شده در فیلم سینمایی استار ترک را در جهان حقیقی به ...


news-image
30 داروی جدید زیستی تولید می‌کنیم

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، گفت: یکی از برنامه ها و اولویت های ستاد تولید 30 داروی جدید زیستی در کشور است.


news-image
یک هیات تجاری چینی با ظرفیت شرکت‌های نانویی ایران آشنا شد

با میزبانی ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و با همکاری مرکز نانوی ایران و چین، نشست مشترکی میان چند شرکت نانویی ایران ...